2. osa

Järgmine samm peale ideed oli kuuajalise etteteatamisajaga öelda üles üürikas Nõmmel. Kuna teadsin, et saan nagunii ’’üleöö’’ pangast laenu, arvasin, et maksta üüri ja pangalaenu korraga käib üle jõu.

Niisiis saigi korteri omanikule teatatud, et täpselt minu sünnipäeval, 28. augustil oleme oma kodinatega Nõmmelt läinud. Ajutiseks peatumispaigaks enne kodu valmimist olime valinud minu lapsepõlvekodu Raplas, kuhu olen elu jooksul kordi ja kordi tagasi juhtunud. Ema rõõmustas. Mõeldud, tehtud! Elus esimest korda olin targem kui muidu. Alustasin pakkimisega nädalaid enne väljakolimist. Tavaliselt olen asjade pakkimise alati viimasele hetkele ja viimasele päevale jätnud ja oi seda kirumist siis hiljem! Olin enda üle nii uhke. Mäletan veel kooliajast, et igasugu plakatid ja referaadid klopsisin valmis ikka üks öö enne esitamist. Mõtteis kirusin õpetajaid, et on ikka sindrinahad, tahavad, et väiksed õpilased teeksid suured tööd nii kiiresti valmis. Tegelikult anti käsk pihta hakata juba 2 kuud varem. Olin endaga ikka nii rahul. Hakkasin igal nädalavahetusel enne väljakolimist osa kodinaid juba ema juurde tarima. Toppisin oma väikse maanteemuhu triiki täis. Ema kelder muutus aina raskemini läbitavaks ja üürikas muudkui tühjenes. Õnneks oli ema juures resideeruv vennaraas terve meie sealveedetud aja sõjaväes, seega suuremat ülerahvastatust tuli ette üpris harva.

Murekohaks ja hingepiinaks oli paraku ikkagi põhjust. Soomes elades soetasime  kassi. Kuna emal juba on üks turske isane kõutsihakatis, siis meie aktivistist poisikluti kaasavõtmine ema juurde oli raskendatud. Võtsin ühendust vanaemaga, kes oli üsna kohe nõus Smitteni enda juurde asumisele võtma. Probleem iseenesest lahendatud, kuid süda tilkus ikka verd. Meie pehme nunnu ei olegi meid peale tööd enam kodus vastu võtmas! Õhtuti ema juurde saabudes tervitab meid hoopis Milo, kes mind nähes kõiki jõuvarusid ühendades ja viimset pingutust trotsides hetke leiab ja meid diivanilt sellise mölaka näoga vahib, et mul endal hakkab lausa häbi, et julgesime uksest sisse astuda. Mis teha, see kõik on ajutine ja ajutised elumuudatused elatakse ikka rõõmsalt üle!

Augustis hakkasin kohe pankades konsultatsiooniaegu kokku leppima. Paralleelselt otsisin firmasid, kes meie kodu ehitama hakkaks. Leidsin kohaliku kaadri, kes tegeleb üldehituse ja kõigega, mida mul vaja läheb. Olles ühel nädalavahetusel jälle Karinul, tuli kaadri pealik asjale pilku peale viskama ning prognoosis kogu ehituse maksumuseks umbes-täpselt 46000€. Mina, ehituse koha pealt sel ajal veel loll nagu ühe plastmassist aiamööbli lauajalg, mõtlesin, et noh, kui 46 tonni, siis 46 tonni! Laenu tagatiseks oli ema korter, mille ta peaaegu meeleldi oli nõus panti panema, kuna maja, kuhu pesa punume, saab ühel päeval pärandusena tema omaks nii ehk naa. Mööda pankasid kolistades sai selgeks, et igaühel neist oma väga erinevad tingimused laenude väljastamiseks. Esimene samm oli siiski ema korteri hindamisakt. Ootused olid kõrged. Ikkagi Rapla – Tallinna eeslinn. Korter on looduskaunis kohas, metsade vahel ja peaaegu järve ääres. Hommikuti linnud karjuvad ja naabrivalve on rohkem tasemel kui G4S-i autotäis turvamehi. Teisel korrusel elas kunagi üks soliidses eas vanamemm, kes teadis täpselt, mitme õllega isa nädalavahetuse õhtuil autost välja astus. Võtaks pank ka kõiki eelpool nimetatud kriteeriume tõsiselt, oleks maakler ema korteri kordades kallimaks hinnanud. Aga võta näpust. Kui tuli kõne maaklerilt, et korteri väärtus on paar korda väiksem kui arvasime, hoidsime mõlemad emaga esimesest ettejuhtuvast seinast kõvasti kinni ja nii päris kaua, sest kui olime arvestanud, et peame saama vähemalt 46000€, et ehitama hakata, saime pangast vastuseks: 26000€ kahes jaos! Teadsin, et selle summaga tuleb meil nüüd harjuda ja kindlasti peaksime selle ära võtma, kuid reaalselt läks selle summa kätte saamiseks veel kuid aega! Nagu mu onul on kombeks öelda, kui kellelgi hääletoon detsibelle koguma hakkab – hääästi rahulik peab olema!

 

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s